Wróć ● KONSULTACJE Z NAUCZYCIELAMI
Rok Ireny Sendlerowej PDF Drukuj Email
Piątek, 09 Marzec 2018 18:30

Rok 2018 został ogłoszony m.in. Rokiem Ireny Sendlerowej. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem wychowawczyni Urszuli Zagrobelnej przygotowali prezentację na temat życia i działalności pani Ireny, którą zaprezentowali koleżankom i kolegom.

 

Irena Sendlerowa,

polska działaczka społeczna,

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Irena Sendler przed wojną była pracownikiem opieki społecznej. Gdy powstało getto w Warszawie, niemieckie władze nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów. Zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Sendlerowa przebierała się za pielęgniarkę i razem ze współpracowniczkami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze.

W 1942 roku nawiązała współpracę z Żegotą (Radą Pomocy Żydom), a po decyzji o likwidacji getta, rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Uratowała ich ok. 2500. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Dokumentację dzieci wyprowadzanych z getta wraz z pieniędzmi Żegoty Sendlerowa przechowywała w słoikach, a kiedy została schwytana przez gestapo w 1943 roku, pomimo tortur, żadna z tajnych informacji nie trafiła w ręce Niemców.

Sendlerowa została skazana na śmierć. Wyroku jednak nie wykonano po tym jak Żegota wpłaciła za nią wysoki okup. Do końca wojny Sendlerowa ukrywała się pod fałszywym nazwiskiem.

 
Wróć ● KONSULTACJE Z NAUCZYCIELAMI