Wróć AKTYWNA TABLICA CHEMIA kl. VIII. Tlenowe kwasy siarki - kwas siarkowy.
CHEMIA kl. VIII. Tlenowe kwasy siarki - kwas siarkowy.

Konspekt lekcji chemii dla klasy VIII

Dział: Kwasy

TEMAT: TLENOWE KWASY SIARKI - KWAS SIARKOWY (VI)

Cel ogólny: poznanie właściwości i zastosowania kwasu siarkowego (VI)

Cele szczegółowe:

  • zna właściwości i zastosowanie kwasu siarkowego (VI)
  • zna wzory sumaryczne i strukturalne kwasu siarkowego (VI)
  • opisuje budowę cząsteczki kwasu siarkowego(VI)
  • podaje zasadę bezpiecznego rozcieńczania stężonego roztworu kwasu siarkowego(VI)
  • zapisuje reakcję otrzymywania kwasu siarkowego (VI)
  • potrafi na podstawie obejrzanego filmu zapisać obserwacje i wnioski z doświadczenia.
  • rozwija samodzielne myślenie
  • mobilizuje się do aktywnego uczestnictwa w lekcji
  • uświadamia sobie jaki jest wpływ stężonego kwasu siarkowego (VI) na różne substancje

Metody nauczania:

  • pokaz
  • praca z tekstem
  • obserwacja
  • pogadanka

Środki dydaktyczne i materiały pomocnicze :

  • podręcznik dla klasy ósmej szkoły podstawowej, J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018,
  • zeszyt ćwiczeń dla klasy ósmej szkoły podstawowej, M. Mańska, E. Megiel, Chemia Nowej Ery, Nowa Era, Warszawa 2018, 
  • układ okresowy pierwiastków chemicznych,
  • tablica interaktywna z dostępem do Internetu,
  • Multiteka Chemia Nowej Ery

Przebieg zajęć:

Część nawiązująca

  • 1. Nauczyciel wprowadza temat lekcji i wyjaśnia jej cel.
  • 2. Nawiązanie do poprzednich lekcji i przypomnienie wiadomości na temat kwasów.
  • Nauczyciel zadaje pytania:
  • • Jaki jest wzór ogólny kwasów?
  • • Jak tworzy się nazwy kwasów?
  • • Jak można podzielić kwasy nieorganiczne?
  • 3. Uczniowie odpowiadają, a nauczyciel weryfikuje poprawność ich odpowiedzi.

Część właściwa

  • 1. Nauczyciel zapisuje wzór sumaryczny i strukturalny kwasu siarkowego (VI). Uczniowie podają wartościowości poszczególnych pierwiastków korzystając z układu okresowego
  • 2. Otrzymywanie kwasu siarkowego (VI)- uczniowie pracują z tekstem, analizują doświadczenie opisane w podręczniku. Jeden z uczniów zapisuje reakcję otrzymywania kwasu na tablicy. Uczniowie przepisują reakcję do zeszytu.
  • 3. Uczniowie wyszukują w tekście informacje na temat właściwości fizycznych i chemicznych kwasu siarkowego (VI) .Zapisanie właściwości kwasu na tablicy i w zeszycie przedmiotowym.
  • 4. Wpływ stężonego kwasu siarkowego (VI) na niektóre substancje. Nauczyciel pokazuje film Badanie właściwości stężonego kwasu siarkowego (VI) korzystając z Multiteki. Na podstawie filmu uczniowie zapisują w zeszycie ćwiczeń obserwacje i wnioski ( zad.24, str. 18)
  • 5. Jak bezpiecznie rozcieńczać kwas siarkowy (VI)- projekcja filmu Rozcieńczanie stężonego roztworu kwasu siarkowego (VI) ze zbiorów Multiteki. Na podstawie filmu uczniowie uzupełniają opis fotografii w zeszycie ćwiczeń i formułują poprawny wniosek ( zad.25, str.18)

Część podsumowująca

  • 1. Nauczyciel zadaje pytania:
  • • Jakie właściwości ma stężony kwas siarkowy (VI)?
  • • Jak bezpiecznie rozcieńczać stężone kwasy?
  • Chętni uczniowie udzielają odpowiedzi.
  • 2. Zadanie pracy domowej: str. 16 zad. 20 w zeszycie ćwiczeń.

Katarzyna Koniuszy

 
Wróć AKTYWNA TABLICA CHEMIA kl. VIII. Tlenowe kwasy siarki - kwas siarkowy.