Wróć ● LEKTURY SZKOLNE
Wykaz lektur dla klas I - VI PDF Drukuj Email

Klasa I

    Semestr 1
    1. Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
    2. Julian Tuwim „Warzywa”
    3. Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
    4. Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
    5. Danuta Wawiłow „Marzenie”
    6. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
    7. Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
    8. Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
  • Semestr 2
    1. Julian Tuwim „Abecadło”
    2. Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
    3. Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
    4. Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
    5. Julian Tuwim „Ptasie radio”
    6. Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
    7. Marcin Brykczyński „Tata”
    8. Jan Brzechwa „Żaba” Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
Klasa II
Semestr 1
  1. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”
  2. Wanda Chotomska „Alfabet”
  3. Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów”
  4. Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”
  5. Mira Lobe „Babcia na jabłoni”
  6. Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa”
  7. Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno”
Semestr 2
  1. Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach”
  2. Jan Brzechwa „Prima aprilis”
  3. Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)
  4. Jan Brzechwa „Żuk”
  5. Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?”
  6. Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma”
  7. Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie”
  8. Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek”
  9. Jan Grabowski „Czarna owieczka”
Klasa III

Semestr 1
  1. Władysław Broniewski „Jesienny wiatr”
  2. Jan Brzechwa „Michałek”
  3. Wanda Chotomska „Pan Listopad”
  4. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”
  5. Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”
  6. Grzegorz Kasdepke „Kacperiada”
  7. Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze”
  8. Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  9. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  10. Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”
  11. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka”
Semestr 2
  1. Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  2. Jan Brzechwa „Żuraw i czapla”
  3. Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
  4. Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  5. Maria Krüger „Karolcia”
  6. Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn” (fragmenty)
  7. Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”
  8. Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  9. Maciej Wojtyszko „Bromba i inni”

klasy IV – VI

Wykaz lektur:

  • Carlo Collodi – "Pinokio"; - (wybór)
  • Wiktor Gomulicki – "Wspomnienia niebieskiego mundurka";
  • Irena Jurgielewiczowa – "Ten obcy"
  • Rudyard Kipling - "Księga Dżungli";
  • Józef Ignacy Kraszewski – "Stara Baśń";
  • C.S. Lewis - Opowieści z Narnii, cz.I: Lew, Czarownica i stara szafa; -
  • Kornel Makuszyński – "Szatan z siódmej klasy";
  • Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza";
  • Edmund Niziurski – "Sposób na Alcybiadesa";
  • Henryk Sienkiewicz - "W pustyni i w puszczy";
  • Alfred Szklarski - "Tomek w krainie kangurów"
  • ks. Jan Twardowski - "Zeszyt w kratkę";
  • Mark Twain - "Przygody Tomka Sawyera";
  • Juliusz Verne – "W 80 dni dookoła świata";
  • Stanisław Lem – "Bajki robotów".
 
Wróć ● LEKTURY SZKOLNE