WOS klasa VIII. Rada Ministrów w Polsce. |
Scenariusz lekcji WOS w klasie VIII z wykorzystaniem tablicy multimedialnej
Opracowała Anna Stec
Temat: Rada Ministrów w Polsce.
Cele lekcji: Uczeń potrafi:
- − określić w jaki sposób powoływany jest rząd,
- − wyjaśnić na czym polega praca Rady Ministrów,
- − podać kompetencje rządu,
- − podać przykłady ministerstw oraz nazwiska premiera i niektórych ministrów,
- − wyjaśnić pojęcia: wotum zaufania, dymisja,
- − potrafi posługiwać się Konstytucją, odnaleźć odpowiednie rozdziały i artykuły Konstytucji.
Metody:
- − elementy wykładu,
- − praca z tablicą multimedialną,
- − praca z podręcznikiem,
- − praca z tekstem źródłowym.
Formy pracy:
- − indywidualna,
- − grupowa.
Środki dydaktyczne:
- − podręcznik „Dziś i jutro 8” (s. 141-142),
- − tekst Konstytucji RP,
- − ćwiczenia interaktywne,
- − film,
- − tablica multimedialna.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
- 1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności i podanie tematu lekcji.
- 2. Przypomnienie wiadomości na trójpodziału władzy.
Faza realizacyjna
- 1.Na tablicy interaktywnej nauczyciel prezentuje film „Powoływanie rządu”:
- 2.Uczniowie zapoznają się z tekstem w podręczniku „Procedura tworzenia rządu”.
-
- 3.Na tablicy interaktywnej nauczyciel prezentuje film „Praca rządu”:
Uczniowie pracując w pięciu grupach korzystając z tekstów konstytucjo RP odszukują właściwe artykuły do poszczególnych działań.
Na tablicy interaktywnej nauczyciel prezentuje film „Kompetencje rządu”:
- 5.Nauczyciel omawia zasady współdziałania Rady Ministrów i Prezydenta.
Notatka do zeszytów:
- 1.Rada ministrów – rząd, organ władzy wykonawczej, który odpowiada za politykę wewnętrzną i zagraniczną:
- 2.Skład: - Prezes Rady Ministrów (premier) - ministrowie.
Faza podsumowująca
Uczniowie wspólnie z nauczycielem uzupełniają ćwiczenia podsumowujące 3 i 4 (wyświetlone na monitorze interaktywnym) na stronie: https://epodreczniki.pl/a/wladza-wykonawcza-w-polsce-prezydent-rp---rada-ministrow/DTaV25oMz
Zadanie domowe Ćw. 8 str. 145
|