Wróć AKTYWNA TABLICA MATEMATYKA klasa IV. Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.
MATEMATYKA klasa IV. Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.

Konspekt lekcji matematyki w klasie: IV z wykorzystaniem TIK
Opracowała Urszula Zagrobelna

Temat: Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.

Uczeń:

  • a) opisuje część danej całości za pomocą ułamka,
  • b) przedstawia ułamki niewłaściwe w postaci liczby mieszanej i odwrotnie,
  • c) zapisuje ułamek dziesiętny skończony w postaci ułamka zwykłego i odwrotnie,
  • d) zamienia ułamki zwykłe o mianownikach 10, 100, 1000,2,4,5,8,20,25 na ułamki dziesiętne skończone dowolną metodą i odwrotnie

Cele lekcji:

Ogólne

  • a) doskonalenie sprawności rachunkowej
  • b) wykorzystanie i tworzenie informacji
  • c) modelowanie matematyczne
  • d) rozumowanie i tworzenie strategii
  • e) rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.

Operacyjne

  • a) doskonalenie umiejętności zapisywania i odczytywania ułamków dziesiętnych
  • b) doskonalenie umiejętności zamiany ułamka zwykłego o mianowniku 10,100,100,1000…na ułamek dziesiętny
  • c) doskonalenie umiejętności zamiany ułamka zwykłego o mianowniku 2,4,5,8,20,25…na ułamek dziesiętny
  • d) doskonalenie umiejętności zamiany ułamka dziesiętnego skończonego na ułamek zwykły nieskracalny
  • e) aktywizowanie uczniów poprzez zastosowanie tablicy interaktywnej
  • f) sprawdzenie w jakim stopniu uczniowie opanowali umiejętność zamiany

Cel lekcji w języku ucznia:

  • a) Będziesz umiał zamieniać ułamki zwykłe o mianowniku 10, 100, 1000,2,4,5,20,25 na ułamki dziesiętne i odwrotnie
  • b) NACOBEZU do lekcji:
  • Czy potrafisz zapisać ułamek dziesiętny?
  • Czy potrafisz odczytać zapisany ułamek dziesiętny?
  • Czy wiesz jak zamienić ułamek zwykły na ułamek dziesiętny i odwrotnie?

Metody i formy:

  • - burza mózgów
  • - motywujące
  • - aktywizujące
  • - praca z tablicą interaktywną
  • – ćwiczenia praktyczne
  • - praca indywidualna
  • - praca z całą klasą

Środki dydaktyczne

  • - tablica interaktywna – ćwiczenia praktyczne-multibook i podręcznik w wersji papierowej do matematyki „Matematyka wokół nas”
  • - zeszyt przedmiotowy
  • -zeszyt ćwiczeń część II „Matematyka wokół nas”

Przebieg lekcji

Część wstępna

  • 1. Czynności organizacyjne.
  • 2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.
  • 3. Przypomnienie podstawowych pojęć związanych z tematem lekcji
  • - Czym różni się ułamek zwykły od ułamka dziesiętnego?
  • - Co musi posiadać ułamek zwykły aby można go było łatwo zamienić na ułamek dziesiętny?
  • - Na czym polega zamiana ułamka zwykłego na ułamek dziesiętny?
  • - Dlaczego ułamek zwykły w mianowniku musi mieć wielokrotność 10?
  • - Jak zapisać ułamek np. jedna dziesiąta?
  • - Jak odczytać ułamek np. 0,25; 0,9; 0,035 4.
  • Włączenie tablicy interaktywnej wraz z ćwiczeniami dla uczniów.

Część główna

Praca przy tablicy interaktywnej Uczniowie wykonują ćwiczenia o różnym stopniu trudności, w których należy zapisać ułamki dziesiętne za pomocą cyfr lub słownie, a także zadania w których należy zamienić ułamki zwykłe lub liczby mieszane na ułamki dziesiętne i odwrotnie. Wykorzystanie platformy WsiPnet.

Część końcowa

  • 1. Odpowiedzi uczniów na pytania nauczyciela – Czy cel lekcji został osiągnięty? Diagnoza: Czy uczniowie potrafią zamieniać ułamki zwykłe na ułamki dziesiętne i odwrotnie?
  • 2. Podsumowanie lekcji. Ocena pracy uczniów na lekcji.
  • 3. Zadanie domowe: Zeszyt ćwiczeń cz. II zadanie 1str 52,zad.2,3/53. 2


 
Wróć AKTYWNA TABLICA MATEMATYKA klasa IV. Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne i odwrotnie.