Wróć Kronika szkolna ● Kronika 2018/2019 ● Podsumowanie projektu "Kamienie pamięci"
● Podsumowanie projektu "Kamienie pamięci"
Niedziela, 05 Maj 2019 18:19

Uczniowie klasy VIII podsumowali realizację projektu: “Kamienie pamięci”, Harcerze Niepodległej. Celem projektu było zapoznanie uczniów z postacią Edwarda Galińskiego - osoby związanej z naszą“małą ojczyzną”.

 

Edward Galiński urodził się 5 października 1923r. w Więckowicach miejscowości należącej do parafii p.w. św. Mikołaja Bpa w Tuligłowach. Od 1936r. Galiński związał się jarosławskim harcerstwem. Był chłopcem wesołym i pracowitym. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Odznaczał się zaradnością i pomysłowością. Brał udział w biwakach na terenie okolicznych lasów, obozach wędrownych na Kresach Wschodnich.

W momencie wybuchu wojny Galiński miał 16 lat i właśnie rozpoczynał kolejny rok nauki w szkole średniej. Jego piękne marzenia, zaangażowanie w harcerstwo przerwała wojna. Wiosną 1940 został zatrzymany podczas łapanki i trafił do więzienia w Tarnowie. Stamtąd 14 czerwca 1940 r. przewieziono go pierwszym transportem do nowo otwartego obozu zagłady Auschwitz. Otrzymał numer obozowy 531. By przeżyć musiał w ekspresowym tempie przeistoczyć się z chłopca w mężczyznę. Szybko opanował obozowe reguły gry - kogo i czego unikać, z kim trzymać, by przeżyć. Na początku 1942 roku trafił do ślusarni obozowej prowadzonej przez SS-mana Edwarda Lubuscha pochodzącego z Bielska.

Pod koniec 1943 roku został przydzielony do komanda instalatorów pracującego na terenie Birkenau. Tam właśnie poznał Malę Zimetbaum - Żydówkę deportowaną do Oświęcimia - numer obozowy 19880. Ich znajomość za drutami szybko przerodziła się w gorące uczucie, stokroć silniejsze od obozowego koszmaru. Oboje marzyli o wydostaniu się na wolności ułożeniu sobie życia z dala od koszmaru wojny. Para uciekła z obozu 24 czerwca 11944 roku. Po kilku tygodniach życia poza drutami obozu, szczęście ich opuściło. Oboje zostali złapani i przewiezieni do Oświęcimia. Wyrok za ucieczkę był jeden - śmierć. Edek i Mala zginęli 22 sierpnia 1944r. Edward Galiński wchodził na szubienicę z podniesioną głową, a mijając współwięźniów głośno powiedział: “Koledzy, pomścijcie mnie!” Umierał z okrzykiem na ustach: “Niech żyje Polsk...”

Projekt realizowany był w szkole w czasie zajęć organizowanych z uczniami. Poszczególne grupy zajmowały się przydzielonymi zagadnieniami w ramach realizacji zadń projektu zespoły uczniowskie przygotowały:

  • 1. prezentację multimedialną z informacją historyczną na temat Oświęcimia

  • 2. wystawą zdjęć i książek na temat niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

  • 3. album na temat życia Edwarda Galińskiego

  • 4. narrację wierszowaną związaną z Oświęcimiem

  • 5. dekorację okolicznościową dotyczącą projektu

  • 6. okolicznościowy folder 7. planszę podsumowującą projekt

 

 

 

 

 

 

 

 
Wróć Kronika szkolna ● Kronika 2018/2019 ● Podsumowanie projektu "Kamienie pamięci"